Rekolekcje o rozeznaniu powołania

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym odbyły się rekolekcje o rozeznaniu powołania. Uczestniczyło w nich 4 mężczyzn, którzy zastanawiają się nad wyborem drogi kapłańskiej. Rekolekcje prowadził ks. Jan Czupryński MIC, wikariusz parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym. 
- „Gdy otrzymałem nominację na wikariusza w licheńskiej parafii, zadzwonił do mnie ks. Michał Garbecki MIC, który w polskiej prowincji Zgromadzenia Księży Marianów jest odpowiedzialny za powołania. Ze względu na liczne obowiązki w swojej parafii, osobiście nie mógł zorganizować i poprowadzić tych rekolekcji. Dlatego poprosił o to mnie. Muszę przyznać, że bardzo  ucieszyła mnie ta informacja, gdyż wiele się mówi o kryzysie powołań, ale mało się robi w tym względzie, aby zachęcić młodych mężczyzn do wstąpienia na drogę życia kapłańskiego” – powiedział ks. Czupryński. 

Pomocy w organizacji rekolekcji udzielił wikariuszowi, poza ks. Garbeckim, także ks. Rafał Krauze MIC, proboszcz licheńskiej parafii. Przed rozpoczęciem rekolekcji informacja o wydarzeniu została przekazana w różne miejsca, a ks. Czupryński nie krył radości z odzewu:
- „Ktoś usłyszał ogłoszenie podczas ogłoszeń duszpasterskich, m.in. w licheńskiej bazylice, ktoś inny został wysłany przez duszpasterza z mariańskiej placówki, ktoś z kolei przeczytał zaproszenie na profilu facebookowym. Łącznie zgłosiło się 5 mężczyzn w wieku pomiędzy 18 a 33 rokiem życia. Niestety z różnych przyczyn osobistych do Lichenia na rekolekcje dotarło 4 a nich”.

Podczas rekolekcji czas upływa na rozmowach, czytaniu i kontemplacji Słowa Bożego. Nie bez znaczenia jest także bliskość licheńskiego sanktuarium oraz Matki Bożej Licheńskiej.
Do głoszenia konferencji ks. Jan zaprasza księży marianów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami życia zakonnego. Poza tym program jest tak skonstruowany, aby uczestnicy mieli czas na wyciszenie, kontemplację i zastanowienie się nad swoim przyszłym życiem. 
- Panowie mają dużo czasu dla siebie na przemyślenia, aby usłyszeć głos Boga. Od rana jest jutrznia i medytacja słowa z dnia (I czytanie oraz Ewangelia); po śniadaniu konferencja głoszona przez zaproszonego księdza marianina dotycząca różnych aspektów posługi; następnie godzinna refleksja w ciszy, aby słowo zasłyszane przeżyć w ciszy swego serca; potem skrutacja. Po obiedzie plan jest luźniejszy – jednego dnia byliśmy m.in. u ojców kamedułów w Bieniszewie, innego - u sióstr anuncjatek w Grąblinie. Wieczorem uczestnicy rekolekcji modlą się podczas msza św. w kościele parafialnym pw. św. Doroty. Po kolacji film lub udział apelu maryjnym w bazylice” – wyjaśnił szczegółowo ks. Czupryński. 

Rekolekcje rozpoczęły się we wtorek wieczorem, 27 czerwca, a zakończyły się udziałem we mszy św. odpustowej w niedzielę, 2 lipca, o godz. 12.00 we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.
 
Kolejne rekolekcje o rozeznaniu powołania dla mężczyzn planowane są na przełomie sierpnia i września.

 

Komentarze