Marianki 2018


Miesiąc maj jest dla nas czasem wielkiego świętowania, bowiem 18 maja przypada liturgiczne wspomnienie św. o. Stanisława Papczyńskiego - założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. W tym też czasie co roku do grobu św. Stanisława przybywa młodzież z parafii mariańskich, aby wielbić Boga podczas Mariańskiego Spotkania Młodych.

Tegoroczne, już XVIII „Marianki 2018” pod hasłem „nieWIDZIALNY?”, zgromadziły w dniach 18-20 maja około 450 uczestników. W spotkaniu udział wzięła młodzież z parafii z: Elbląga, Grudziądza, Lublina, Puszczy Mariańskiej, Skórca, Warszawy (Stegny, Marymont, Praga - oraz zaprzyjaźniony Rembertów), a także Ukrainy i oczywiście gospodarze - czyli Góra Kalwaria. Nad organizacją całości czuwała Mariańska Wspólnota Młodych, ze swym duszpasterzem ks. Pawłem Skoniecznym MIC oraz młodzież z Góry Kalwarii z ks. Jakubem Biernackim MIC.


Spotkanie rozpoczęło się w piątkowy wieczór pod namiotem postawionym tradycyjnie przy kościółku Wieczerzy Pańskiej. Po prezentacji uczestników rozpoczęła się krótka katecheza, która zapraszała uczestników do pełnego uczestnictwa w nadchodzących wydarzeniach.  W czasie katechezy można było wysłuchać kilku świadectw osób, które opisywały swoje doświadczenia poprzednich edycji marianek.

Potem uczestnicy mieli okazję wysłuchać świadectwa Witka Wilka - świeckiego ewangelizatora, który opowiadał historię swojego życia, nawrócenia i działania Pana Boga w życiu jego i jego bliskich. Poprowadził on też wspólną modlitwę zawierzenia życia Panu Jezusowi.Na koniec wszyscy obejrzeli Pasję pisaną pisakiem w wykonaniu trio artystycznego w składzie Katarzyna Perkowska (piasek), Piotr Kurstak (gitara) i Witek Wilk (perkusja).

Sobotnie przedpołudnie to czas katechez. Ks. Paweł Skonieczny MIC wraz z osobami z Mariańskiej Wspólnoty Młodych wygłosili katechezę o Duchu Świętym i symbolach w jakich pojawia się on w Piśmie Świętym.
Następnie uczestnicy spotkania otrzymali tradycyjne koszulki - w tym roku w kolorze pomarańczowym. Był to też czas na śpiew, wielbienie, zabawy integracyjne a także taniec, którego nauczyła wszystkich s. Angela FMM z Indonezji. Po wszystkim przyszedł czas na krótki odpoczynek i obiad.

Czas po obiedzie przeznaczony był na liturgię pokutną. W czasie modlitewnego czuwania przy Najświętszym Sakramencie uczestnicy mieli możliwość spowiedzi, adoracji, modlitwy śpiewem oraz modlitwy wstawienniczej. Dla wielu z nich, jak co roku, było to bardzo duże przeżycie.


Następnie wszyscy wzięli udział w Mszy św., której przewodniczył ks. Tomasz Nowaczek MIC, prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów.


Dzień zakończyło wieczorne czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego, które poprowadzili ks. Michał Garbecki MIC oraz ks. Paweł Skonieczny MIC wraz z Mariańską Wspólnotą Młodych.

Był to czas dla każdego z uczestników, aby przyzywać Ducha Świętego do swojego życia, a także do modlitwy o Ducha dla wszystkich wokół.

Trzeci dzień rozpoczął się bardzo energetycznie koncertem duetu "Wyrwani z niewoli". Cały namiot wypełniła muzyka i śpiew uczestników, którzy dali się porwać muzykom i ich przekazowi. Potem nastąpiło krótkie podsumowanie całego spotkania.


Tegoroczne Mariańskie Spotkanie Młodych zakończyła uroczysta niedzielna Msza św., podczas której został oficjalnie odczytany dekret ustanawiający Wieczernik na Mariankach - pierwszym Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego. Eucharystii przewodniczył w tym roku ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Anna Nowicka.
Galeria zdjęć: Karolina Olbryś.

Dzięki niech będą Panu Bogu za ten czas łaski, pięknych spotkań i modlitwy!  Więcej relacji, zdjęc i filmów z "Marianek 2018" można znaleźć na naszym profilu na FB: www.facebook.com/MarianskaWspolnotaMlodych

Komentarze