Marianki 2019

W dniach 17-19 maja już po raz dziewiętnasty odbyło się Mariańskie Spotkanie Młodych, tym razem pod hasłem „Masz Talent”.  Marianki to doroczny zjazd młodych z mariańskich parafii z okazji urodzin św. o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela marianów. W tegorocznym spotkaniu wzięła udział młodzież z Elbląga, Grudziądza, Lichenia, Lublina, Puszczy Mariańskiej, Skórca, Warszawy (Stegny, Marymont, Praga), Zakopanego, a także z Londynu i oczywiście gospodarze – Góra Kalwaria. Całość spotkania przygotowała Mariańska Wspólnota Młodych ze swoim duszpasterzem ks. Pawłem Skoniecznym MIC oraz wolontariusze z Góry Kalwarii z ks. Krzysztofem Stąporem MIC.


Spotkanie rozpoczęło się w piątkowy wieczór w namiocie w tym roku wyjątkowo postawionym w ogrodach klasztornych przy kościele parafialnym w Górze Kalwarii. Zaczęliśmy tradycyjnie od śpiewu, tańca i rozwiązania konkursu na kolor koszulki – tym razem był to kolor granatowy.

Po zawiązaniu wspólnoty mogliśmy wysłuchać świadectwa Andrzeja „Koguta” Sowy, który podzielił się z nami niesamowitą historią swojego życia, nawrócenia i tego, jak Bóg działa w jego codzienności. Program w TVP o Andrzeju i jego obecności na Mariankach - youtu.be/v9vTY0mit64.
Poprowadził on też wspólną modlitwę zawierzenia życia Panu Jezusowi i zapraszając wszystkich księży na scenę, modlił się wraz z nimi za wszystkich uczestników spotkania.
Na zakończenie dnia adorowaliśmy Jezusa w Najświętszym Sakramencie, trwając na modlitwie i w śpiewie.


Sobotnie przedpołudnie upłynęło na słuchaniu katechez i świadectw nawiązujących do przypowieści o talentach z Ewangelii wg św. Mateusza. Ks. Tomasz Sadłowski MIC, który głosił katechezy zastanawiał się razem z nami nad tym, co to jest talent, jak umieć go dostrzec i za niego dziękować, jak umieć z nim pracować, oraz co może nam przeszkadzać w jego rozwijaniu, jak podejmować decyzje i w co otrzymane talenty inwestować. Nagranie z katechezy: https://youtu.be/X9f-TMRNH6E i https://youtu.be/iO0U1MeCR0c


Po tak intensywnym czasie słuchania i rozważania Słowa, jak co roku nastąpił moment wręczania tradycyjnych koszulek mariankowych, czemu oczywiście towarzyszył radosny śpiew i taniec. Po takim momencie odpoczynku i ruchu wysłuchaliśmy świadectwa Michała Woźniaka, który opowiadając historię swojego życia poruszył serca uczestników. Nagranie - youtu.be/ke5FKD0Og9w

Po obiedzie przyszedł czas na liturgię pokutną, do której krótką katechezą wraz ze scenką wprowadzili nas klerycy z mariańskiego seminarium w Lublinie. Liturgia pokutna była czasem, w którym każdy z uczestników mógł skorzystać z sakramentu spowiedzi, który dzięki swej niecodziennej formule, jest dla wielu dużym przeżyciem. W czasie liturgii pokutnej każdy mógł też skorzystać z modlitwy wstawienniczej oraz adoracji krzyża prowadzonej pod namiotem.

Po liturgii pokutnej wszyscy uczestniczyliśmy w Mszy Świętej pod przewodnictwem ojca wiceprowincjała ks. Sławomira Homoncika MIC, który w swoim słowie zachęcił nas do nieustannego poznawania Boga.


Czas po Mszy Świętej i mariankowym grillu, wypełniły szalone zabawy integracyjne i stanowiły one idealną rozgrzewkę przed ostatnim punktem sobotniego programu – koncertem zespołu Exodus 15. Koncert był wielkim uwielbieniem Boga, a cały namiot wypełniła muzyka i śpiew.


Niedzielny poranek utrzymał poziom energetyczności dni poprzednich, rozpoczęliśmy bowiem od śpiewów i tańców, aby potem daliśmy się ponieść koncertowi duetu raperów "RYMcerze". Na koniec nastąpiło krótkie podsumowanie całego spotkania i zaproszenie na inne wydarzenia duchowe proponowane przez Duszpasterstwo Młodzieży i Powołań Zgromadzenia Księży Marianów.

Marianki 2019 zakończyła uroczysta Msza św. przy grobie św. o. Stanisława Papczyńskeigo, na którą licznie przybyli marianie, górnokalwaryjscy parafianie oraz grupki pielgrzymkowe z całej Polski.

Panu Bogu niech będą dzięki za ten wspaniały czas – czas pełen radości, modlitwy, dzielenia się wiarą, spotkań z innymi, uśmiechów, śpiewu, tańca – czas pełen Jego obecności! Anna Nowicka MWM.
Do zobaczenia za rok! Galeria zdjęć.

Komentarze